Genveje
Arla
Navigation
Søgning
Søg på arla.dk
Alle opskrifter
Hjælp til søgning
Indhold
Log ind for at gemme og organisere opskrifter m.m.
Opret en konto for at gemme og organisere opskrifter, temaer, menuer og madplaner.
Angiv kodeordet som du oplyste da du oprettede din konto
Dit kodeord er afsendt
Du har fået en mail! Klik på linket i mailen for at aktivere din konto.
Du kan gemme opskrifter, menuer og meget andet. Hvis du vil kan du også vælge et kodeord.
Du har fået en e-mail. For at logge ind skal du aktivere din konto ved at klikke på linket i mailen.
Bemærk: Opskriften er blevet skaleret, så mål og tider kan variere.
Hovedret til 4
Næringsindhold Energiindhold for hele retten: 8130 kJ Energifordeling: Protein: 28%, Kulhydrat: 58%, Fedt: 14%
Ekstra information Fryseegnet: Ikke afprøvet , Tilberedningstid: 30 min
Opskriften tilhører kategorierne Hurtig, Fedtfattig, Børnekok, Efterår, Vinter
Sennepsdressing: Rør alle ingredienserne sammen og stil dressingen tildækket i køleskabet i mindst 15 min. Smag til.
Kom nudlerne i en gryde med kogende vand tilsat salt. Efter ca. 2 min. under omrøring, er nudlerne "løst op" og møre uden at være bløde. Lad dem dryppe af i en sigte.
Lad imens wokken blive godt varm - ca. 4 min. ved kraftig varme. Kom halvdelen af olien i og steg kødet i ca. 1 min. Tag det op. Tilsæt resten af olien og svits hvidkål og æbler i ca. 1 min. Kom kødet tilbage i wokken sammen med rosiner, eddike, rucola (gem lidt til pynt), salt, peber og de afdryppede nudler. Vend godt rundt og smag til. Sever straks med sennepsdressingen til.
Tips: Spar på nudlerne, hvis I skal tabe jer. Tag kun den halve portion nudler og skru i stedet op for hvidkålen. Er rosinerne tørre, er det en god idé at overhælde dem med kogende vand, inden de kommer i wokken.
Kilde : Karolines Køkken
Til Om Karolines Køkken
Hvordan gjorde du? Giv et godt tip
Indtast nedenstående nummer med tal (f.eks. Ethundredetreogfyrre = 143)
Opskriften er en del af temaerne:
Opskriften tilhører kategorierne:
Hurtig, Fedtfattig, Børnekok, Efterår, Vinter
Opskriften er en del af madplanen:
I 50 år har Arla Karolines Køkken® givet danskerne en hjælpende hånd i køkkenet - og det fejrer vi med en stor kon-kurrence: Vind en festmiddag, hvor kokken fra Arla Karolines Køkken® laver maden til dig og dine gæster eller en ugentlig præmie fra Le Creuset®.
Alle de nyeste opskrifter er nu mærket, så du nemmere kan finde dem.
Ved du, hvordan du parterer en fersk kylling? Se madlavningsvideoer med Bo Bech og teknikvideoer fra Arla Karolines Køkken® her.
Opret konto | Login
Til mine sider | Log ud
Nu er der fire varianter af Arla Karolines Køkken® Hytteost med hver deres spændende smag. Prøv de to lækre nyheder med smag af “4 slags løg” og “Grillet peberfrugt”.
Lige nu kan du dele din egen hytteostopskrift med os og deltage i konkurrencen om Royal Copenhagen Mega Mussel.
Er det vigtigt for dig, at den mælk du køber i supermarkedet, er mælk fra danske køer?
Tilmeld dig vores ugentlige madplan og få opskrifter fra Arla Karolines Køkken® til ugens hverdage.
E-mailen er ikke gyldig
For at tilmelde dig nyhedsbrevet, skal du logge ind med dit kodeord for kontoen
Ukendt adgangskode
Har du glemt dit kodeord?